Jste zde: HomeTuristaKam zajít
FACEBOOK TURISTA CYKLO PRO RODINY S DĚTMI PAMÁTKY UBYTOVATELÉ STRAVOVATELÉ PRO HANDICAPOVANÉ

Městské informační centrum Nové Město nad Metují

Kam zajít

ZÁMEK RODINY BARTOŇ-DOBENÍN

Zámek

Původně pozdně gotický hrad byl po požáru v roce 1526 Pernštejny opraven a v polovině 16. století přestavěn v renesančním stylu. V letech 1652 - 1665 se zámek znovu upravoval raně barokně. V roce 1908 byl zakoupen průmyslnickou rodinou Bartoňů z Dobenína, která ho nechala adaptovat v duchu secese na své rodinné sídlo za pomoci arch. Dušana Jurkoviče v letech 1909 - 1912. Ve 20. a 30. letech 20. stol. pokračoval v úpravách arch. Pavel Janák, který interiéry navrhl ve stylu art-deco a funkcionalismu. V roce 2008 byl zámecký areál Vládou ČR prohlášen národní kulturní památkou.

Zámek nabízí dva prohlídkové okruhy s průvodcem, volně přístupné zámecké zahrady (v letní sezóně) a pravidelně pořádá zámecké trhy, koncerty, výstavy a další kulturní akce. Věž Máselnice nabízí návštěvníkům krásný pohled na náměstí a do okolí.

Více na www.zameknm.cz.

 

MĚSTSKÉ MUZEUM

muzeum

V přízemí muzea se nalézá expozice barokní lékárny Milosrdných bratří, Měšťanský betlém Jarmily Haldové a vybrané předměty z depozitáře. V prvním poschodí si mohou návštěvníci prohlédnout historickou a přírodovědnou expozici s živými zvířaty, sál řemesel a soukromou sbírku hodinek Prim vyrobených v závodech Chronotechna Nové Město nad Metují a Štenberk.

AKTUÁLNÍ VÝSTAVA: ŠKOLA ZA STARÝCH ČASŮ

Více na www.muzeum-nmnm.cz

 

MĚSTSKÁ GALERIE ZÁZVORKA

Zázvorka

Nachází se v budově bývalého městského vězení Na Zadomí 1210. V přízemí je lapidárium a hladomorna, stálá expozice v prvním patře představuje díla novoměstských výtvarníků, v podkrovních prostorách se během roku střídají krátkodobé výstavy. Lze vystoupit až na věž.

AKTUÁLNÍ VÝSTAVA: Pavel Štecha Oči přátel / Pavel Štecha očima přátel, Renáta Mia Köhlerová / A uzřela oslice anděla...

Více na www.muzeum-nmnm.cz

 

MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE

Městská památková rezervace

Území Městské památkové rezeravce nabízí turistovi unikátní možnost poznat typické znaky jednotlivých historických architektonických stylů. Především severní strana náměstí rekonstruovaná v 50. let do původní renesanční podoby se spolu se zámkem stali předpokladem pro udělení statutu MPR. Jednotlivé domy mají bohatou historii a některé živnosti v nich provozované i dlouhodobou tradici. Vnější okruh náměstí je tvořen unikátními uličkami zvanými Zadomí, které mají za každou frontou domů odlišný charakter.

Více o historii města

Kde nás najdete?

tel. 491 472 119

icHusovo náměstí 1225,
549 01 Nové Město nad Metují

ZOBRAZIT NA MAPĚ

Toulavá kamera

 

Veřejná fotobanka

Odkazy

Nové Město nad Metují

logo-kladsk-pomez

khk

Orlické hory

region-orlickehory

Naše Broumovsko
Náchodský SWING
 

Obůrka Klopotov

 

Certifikované IC

Předprodej vstupenek

Nahoru