Jste zde: HomeLázně Rezek
FACEBOOK TURISTA CYKLO PRO RODINY S DĚTMI PAMÁTKY UBYTOVATELÉ STRAVOVATELÉ PRO HANDICAPOVANÉ

Lázně Rezek

Lázně Rezek

Bývalé lázně u nedaleké kaple s léčivým pramenem. V minulosti byly navštěvovány vyznamnými osobnostmi 19. a 20. století.

 
První písemné zmínky o prameni jsou z roku 1620. V roce 1735 byla vystavěná dřevěná budova a kaple s vyvěrajícím pramenem hned pod oltářem.  Kaple byla zasvěcena sv. Barboře, proto se vodě říká Barborka. V roce 1792 lázně koupil hrabě Antonín Leslie a nechal původní dřevěnou stavbu zbourat. Namísto ní nechal postavit budovu novou, zděnou, s pokoji pro lázeňské hosty. V roce 1801 byla vystavěna další lázeňská budova. Přestavba pokračovala v roce 1866, kdy byl vystavěn velký sál a roku 1922, ve kterém pan Bartoň zvýšil budovu o jedno patro, opravil fasádu se střechou a přistavěl verandu. Nejslavnější období lázní patří do druhé poloviny 19. století a trvalo takřka až do první světové války. Služeb lázní využívalo mnoho osobností. Mezi ně patří politik Dr. Sladkovský, který zde po svém vězení hledal klid. Jan Neruda ve zdejších místech skládal Písně kosmické a Miroslav Tyrš si tady udržoval kondici. Spisovateli a zakladateli Sokola byla na restaurační budově 28. října 1934 odhalena pamětní deska.
 
Pamětní deska
 
Lázeňská budova byla přebudována v roce 1972 na bytový objekt a středisko získalo nedaleký pozemek pro stanový tábor a další hřiště. Okolí je obnovováno na lesopark, ale majetkové poměry nejsou uspořádány, což stále omezuje viditelnější rozvoj tohoto skvělého místa.
 
Lázně Rezek
 
GPS souřadnice: 50°20'49.986"N, 16°10'19.451"E
Ukázat na MAPY.CZ / GOOGLE MAPS

Katalog zboží

 Obůrka Klopotov

 

Certifikované IC


Předprodej vstupenek

Nahoru