Jste zde: HomePamátkyKostel Jana Křtitele ve Slavoňově
FACEBOOK TURISTA CYKLO PRO RODINY S DĚTMI PAMÁTKY UBYTOVATELÉ STRAVOVATELÉ PRO HANDICAPOVANÉ

Kostel Jana Křtitele ve Slavoňově

Kostel Jana Křtitele ve Slavoňově

První zmínka o původně farním kostele pochází z roku 1384. Zřejmě zároveň s ním byla vystavena zvonice, která je nyní opatřena třemi zvony. Největší je Jan Křtitel, který váží 1200 kg a byl odlit v roce 1773. Střední zvaný Jan Nepomucký, ulitý v roce 1561, váží 600 kg. Nejmenší Václav pochází z roku 1950. Stávající dřevěný kostel pochází z roku 1553 a o jeho stavbu se zasloužili bohatí sedláci Klotačkové z nedalekého Blažkova. Kostel byl zbudován z jedlových a dubových klád jako srubová stavba. Původně patřil utrakvistům, což dokazuje kalich na příčném trámu mezi kostelní lodí a presbyteriářem. Na tomto trámu je zároveň zachyceno dvanáct apoštolů. Malby na pažení chóru znázorňují mimo jiné i horníky a svatou Barboru (patronku horníků), manžele Štubenberkovy a obraz šlechtice, předávajícího hornické právo. To vše dokládá, že se zde těžila železná ruda. V roce 1705 byl kostel pestrobarevně vymalován, ale barvy byly později zabíleny a dokonce přemalovány olejovou barvou. Nejstarší barvy jsou na svislých prknech, která byla namalována ještě před stavbou. To dokládá i na sebe nenavazující vodorovná čára. Kazetový strop vymalovali Eliáš a Jindřich Dominik Köhlerovi také v roce 1705. Původní malby byly zrekonstruovány v letech 1970 – 73 profesorem Františkem Mervartem ze Dvora Králové.

V kostele jsou cenné památky, jako dřevěná křtitelnice ve stylu lidového baroka ze 17. století, kazatelna a varhany, které byly také instalovány v uvedeném století. Pro nástroj musela být vybourána část nízkého stropu nad kůrem. Původně byl kostel zasvěcen svatému Martinovi, jehož obraz visel nad hlavním oltářem. V roce 1683 byl kostel zasvěcen svatému Janu Křtiteli, o čemž svědčí nápis na hlavním oltáři.

Kostel je doposud "živý"; od jeho založení nepřestal plnit svoji původní funkci. V kostele se konají bohoslužby, svatby, pohřby, křty, krom toho je pro svou unikátnost vyhledávaným cílem našich i zahraničních turistů.

Návštěvu lze domluvit na tamní faře tel: 491 471 435.

 

Kde nás najdete?

tel. 731 627 741

icHusovo náměstí 1225,
549 01 Nové Město nad Metují

ZOBRAZIT NA MAPĚ

Toulavá kamera

 

Veřejná fotobanka

Publikace

 

Obůrka Klopotov

 

Certifikované IC

Předprodej vstupenek

Nahoru