Jste zde: HomePeklo
FACEBOOK TURISTA CYKLO PRO RODINY S DĚTMI PAMÁTKY UBYTOVATELÉ STRAVOVATELÉ PRO HANDICAPOVANÉ

Peklo

Tímto názvem jsou označovány hned tři zajímavosti v jedné lokalitě. Jsou jimi osada, hluboké údolí a výletní restaurace. A právě ta je zajímavou památkou.

 

VÝLETNÍ RESTAURACE

Restaurace Peklo

Továrník Bartoň zakoupil k zámku mlýn od majitelky Josefy Novákové, a to za dvacet osm tisíc korun. V roce 1910 jej architekt Dušan Jurkovič přestavěl na výletní restauraci ve stylu lidové secese, kterou použil také v lázních Luhačovice, na beskydských Pustevnách či při pozoruhodné rekonstrukci zámku v Novém Městě nad Metují.

Už na konci 19. století, však tato budova sloužila jako jakási občerstvovna pro tehdejší průkopníky turistiky. Majitelé mlýna v ní podávali pocestným vodu, pivo, sýry a k dispozici byla i tančírna.

Peklo navštívily takové osobnosti jako například Jan Masaryk (28. dubna 1946), Eduard Beneš (11.července 1946), později i Václav Havel a v nedávné době první dáma Lívie Klausová. Občerstvení v restauraci si dopřála i řada herců - Václav Vydra starší i mladší, Eduard Vojan aj. Alois Jirásek napsal o Pekle pěknou povídku. Spojení s jeho dílem najdeme na kameni s nápisem Ženichův hrob, který leží cca 200 m od restaurace na pravém břehu proti proudu Olešenky. Peklo si jako kulisa zahrálo také v několika filmech, např. v Hřebejkově Musíme si pomáhat a v detektivce Smrt talentovaného ševce.

Bližší informace na www.peklo-bartonovautulna.cz/

 

PŘÍRODNÍ REZERVACE PEKLO - fauna a flora

Přírodní rezervace Peklo

Široká druhová rozmanitost rostlin, živočichů a smíšené lesy připomínající svou druhovou skladbou lesy původní, motivovalo již několik generací ke snaze prohlásit nejcennější části pekelského údolí přírodní rezervací, což se podařilo v roce 1997. Sevřený kaňon řeky Metuje mezi Náchodem a Novým Městem, který měří více než 10 km a hloubka údolí dosahuje až 200 m. Je oblíbeným výletním místem už od 19. století.

Jedná se o výrazný krajinný útvar hluboce zaříznutého epigenetického údolí řeky Metuje a levostranného přítoku Olešenky, které bylo zahloubeno do fylitového pláště krystalického jádra Orlických hor za současného výzdvihu oblasti.

Prudké údolní svahy pokrývají převážné listnaté bukové lesy s významým zastoupením javorů často značného stáří. Žije tu řada vzácných živočichů, jako například čáp černý, mlok skvrnitý, výr velký nebo holub doupňák, roste tu množství chráněných rostlin, jimž vyhovuje stín, vlhko a chlad.

V areálu Pekelského údolí se nachází množství původních zachovalých porostů.

 

PEKLO - OSADA

peklo rozcestnik

Je vyhledávaným cílem trampů, turistů a chatařů. V roce 1997 byla na velké části údolí vyhlášena přírodní rezervace. V roce 2008 byl na hliněnou cestu položen asfaltový koberec pro cyklisty a bruslaře. Peklo je výchozím bodem mnoha turistických cest.

Katalog zboží

 Obůrka Klopotov

 

Certifikované IC


Předprodej vstupenek

Nahoru