Jste zde: HomeZajímavostiMertova díra
FACEBOOK TURISTA CYKLO PRO RODINY S DĚTMI PAMÁTKY UBYTOVATELÉ STRAVOVATELÉ PRO HANDICAPOVANÉ

Mertova díra

Mertova díra je lokalita pod Bradly v Klopotovském údolí u Bohdašínského potoka, půlhodinky od Nového Města nad Metují. Dnes je Mertova díra uzavřena pevnými dveřmi v betonovém rámu. Stříbrnou rudu v těch místech prý našel někdy v 15. století či ještě dříve sedlák Merta z Blažkova a sám se pustil do dolování.

Místo nálezu prý tajil a nakopanou rudu prodával. Je zde i možnost, že ji zde těžili předchozí majitelé - náchodští páni z Dubé. Pak by ovšem bylo s podivem, že dosud nebyla nalezena žádná listina, která by se dolování týkala. O Mertově díře se však v 16. století vědělo. V dolování se zřejmě později opět pokračovalo. V roce 1550 si měšťan Maček vypůjčil od jednoho horníka německy psanou knihu o hornictví, ve které byly uvedeny "novoměstské stříbrné doly". Ruda prý byla tavena přímo na novoměstském zámku. Další dolování přerušila třicetiletá válka a celé místo zpustlo. Ve válečné době většina původních majitelů domů město opustila a mezi nimi asi i ti, kteří se zabývali hornictvím.

V roce 1783 byli povoláni z Kutné Hory důlní znalci, a ti určili, že k původnímu kopání došlo v 15. století. Své datování opřeli o fakt, že při trhání nebylo použito střelného prachu. Na místě nalezli dlouhé důlní tyče, které sloužily k lámání skal.

Podle dobrozdání horníků se v rudě setkali nejen se stříbrem, ale také se stopami zlata a uvedli, že by se dolování mělo vyplácet. Dále bylo zjištěno, že ruda obsahuje pyrit, siderit, křemen a galenit asi s deseti procenty stříbra. Oba společníci Josef Frinta a František Kodydek dostali 6. listopadu 1783 kutací list. Zřízen byl hornický cech sv. Jana Nepomuckého a začalo dolování. Naděje se nenaplnily. Obsah kovu v rudě byl slabší a celková režie byla vyšší než výnos. Cech se rozpadl a po dvou letech činnosti bylo dolování zastaveno.

GPS souřadnice: 50°20'22.322"N, 16°10'46.585"E
Ukázat na MAPY.CZ / GOOGLE MAPS

Kde nás najdete?

tel. 731 627 741

icHusovo náměstí 1225,
549 01 Nové Město nad Metují

ZOBRAZIT NA MAPĚ

Toulavá kamera

 

Veřejná fotobanka

Katalog zboží

 Obůrka Klopotov

 

Certifikované IC


Předprodej vstupenek

Nahoru