Jste zde: HomeZámekUncategorised
FACEBOOK TURISTA CYKLO PRO RODINY S DĚTMI PAMÁTKY UBYTOVATELÉ STRAVOVATELÉ PRO HANDICAPOVANÉ

Město na skále – výroční publikace je již pokřtena

Ve čtvrtek 9. září 2021 vyvrcholila dvouletá snaha přivést na svět publikaci, která připomene nejen samotný fakt, že je Černčického Městu na skále 520 let, ale také ho představí jako místo malebné a fotogenické.

Na podzim 2019 jsme já, paní ředitelka knihovny Lada Všetičková a mé kolegyně Andrea Kecová a Michaela Mináriková připravili první návrh toho, co by rozhodně v knize nemělo chybět.

Tento koncept se ale značně rozšířil a proměnil s nástupem trojice autorů, kteří se k nám připojili zkraje následujícího roku. Jednalo se o fotografa Radovana Krtičku, autora textového doprovodu MUDr. Petra Minaříka a grafika Petra Vlčka. Jejich zkušenosti i vzájemná sehranost v kombinaci s velkým patriotstvím znamenalo velkou příležitost pro celý náš redakční tým připravit opravdu výjimečnou knihu o Novém Městě nad Metují. Jakmile se k nám přidal dlouholetý radní a znalec zdejší historie, pan Ing. Martin Prouza, mohli jsme se pustit do práce.

Při přípravě jsme měli jednu velkou smůlu a jedno velké štěstí. Focení začalo v roce 2020 a vy už asi tušíte, kde vznikl zádrhel. Chtěli jsme do knihy promítnout i současné kulturní a sportovní dění ve městě, ale v důsledku pandemie řada akcí neproběhla. Přesto se do knihy dostaly aktuální fotografie z Dnů evropského dědictví, Festivalu komedie anebo dětských masopustních maškar.

Velké štěstí jsme měli ovšem na sněhovou nadílku. Zasněžené náměstí, zimní panoramata z vyhlídek i zamrzlé Peklo. Období jarní karantény dovolilo Radovanu Krtičkovi rovněž zachytit nezvykle klidné a liduprázdné náměstí.

Stáli jsme také před dilematem, jak do nové publikace promítnout proměnu některých čtvrtí a průmyslové části města. Výsledkem je závěrečná kapitola Město jako na dlani, která představuje sérii nově pořízených leteckých snímků.

Ačkoliv fotografie knize dominují, bez doprovodného textu by se neobešly. Petr Minařík v něm poeticky připomíná důležitost řeky Metuje, která proudí kolem Města na skále již 520 let a mnohé pamatuje. Zároveň výstižně pojmenovává, v čem tkví unikátnost Nového Města nad Metují a poutavě čtenáři připomíná zajímavosti z historie i současnosti.

To, že je v publikaci radost zkoumat jednotlivé fotky a číst ji, je velká zásluha grafika Petra Vlčka. Ať už otevřete knihu na libovolné dvoustraně, uvidíte, jakou péči věnoval sazbě i estetickému rozvržení fotografií. Navíc díky anglickému, německému i polskému překladu z ní bude mít radost i ten, kdo naši mateřštinu nehovoří.

Na překladech se podíleli Věra Prokýšková, Ing. Miroslav Moucha a Zbigniew Romankiewicz. Pro čtenáře neviditelná byla práce Markéty Švandové, která se jako korektorka postarala, aby bylo v knize co nejméně stylistických a pravopisných chyb. Díky všem za jejich skvěle odvedenou práci!

Publikace Město na skále byla pokřtěna 9. září 2021 v Městské knihovně. Právě na tomto místě si ji můžete prohlédnout a zakoupit. K prodeji je rovněž v Městském informačním centru na Husově náměstí.

V listopadovém čísle Novoměstského zpravodaje se k publikaci ještě vrátíme v textu jejího spoluautora Petra Minaříka o unikátnosti našeho historického centra v evropském kontextu.

 

S vnoučaty i pejskem do města na skále

Nový propagační materiál Nového Města nad Metují s názvem Aktivní senior nabízí výlety pro dědečky a babičky na cestách.

Od počátku letošního roku jsme potají připravovali nový projekt, který zahrnuje tištěného průvodce, tři tipy na výlet a mnohé další. „Cílovkou“ je tentokrát skupina, již v našem infocentru obzvláště rádi vídáme – dámy a pánové ve věkové kategorii 60+ se zálibou v turistice. Abychom připravili nabídku opravdu na míru, požádali jsme o zapojení novoměstský Klub seniorů Dobrá pohoda. Ti nám pomohli řadou praktických připomínek. Jako poděkování za jejich ochotu od nás dostali pozvání na křest turistického průvodce, který proběhl 1. 10. 2020. Kmotrou Aktivního seniora se stala vedoucí klubu seniorů paní Věra Mimrová, jež byla svými svěřenci obdarována podobiznou ve formě dřevěné figurky, která se stane součástí muzejního betlému. Také ostatní účastníci obdrželi dárky v podobě samotné papírové „skládačky“, na jejímž vzniku se podíleli, reflexní pásky a něčeho na chuť.

Číst dál...

Historie Nového Města nad Metují ožívá v komiksu Tomáše Chluda

 

Máte jen půlhodiny či hodinu čas a chcete poznat historii Nového Města nad Metují netradiční formou? Právě pro vás je určen náš nový komiks, který je ZDARMA k dispozici v IC (v elektronické podobě ZDE). Stavte se pro něj a vydejte se na zábavnou cestu do minulosti "města na skále". Dovíte se nejen, který hudební skladatel má své kořeny v našem městě, ale také kdo pykal za své hříchy v hladomorně, či jak to vlastně bylo s "vlaštovčími ocásky" na náměstí.

Autorem výtvarné stránky komiksu je Tomáš Chlud, jehož nezaměnitelný rukopis můžete znát z našich starších propagačních materiálů (plánku Městské památkové rezervace a podrobné mapy města) nebo z jeho tvorby pro časopis Čtyřlístek a Mateřídouška. Živí ho také návrhy kostýmů (seriál České století) a vydává komiksy ve vlastním Nakladatelství Sýpka.

Tak tedy na viděnou v městě Jana Černického z Kácova!

pokus2

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Katalog zboží

 Obůrka Klopotov

 

Certifikované IC


Předprodej vstupenek

Nahoru